01.08.2018
Diety przyjazne dla utrzymania zdrowej kondycji zębów
Na zdrowie zębów ma wpływ nie tylko właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa, ale również to, co jemy. Są bowiem produkty, które zawierają substancje korzystne dla zębów, inne – mogą sprzyjać próchnicy czy chorobom przyzębia.
Na początek warto uświadomić sobie, że nie ma jednej konkretnej diety, która zapewni nam zdrowie i urodę zębów. Składa się bowiem na to wiele czynników: ich prawidłowa higiena, regularne wizyty u dentysty, czynniki genetyczne, a nawet ogólny stan zdrowia. Z pewnością wyróżnić można jednak produkty, które korzystnie wpływają na zęby (i wówczas należy włączyć je do swojego jadłospisu), jak i takie, które im szkodą (warto je wyeliminować lub ograniczyć).
Co jeść, by mieć zdrowe zęby?
Jedną z najważniejszych substancji odpowiedzialnych za zdrowie zębów jest wapń, będący ich podstawowym budulcem. Znaleźć go można w mleku i jego przetworach: maślankach, kefirach czy jogurtach naturalnych, a także chudym mięsie oraz rybach. Te ostatnie są również bardzo bogatym źródłem witaminy D, która jest niezbędna do wchłonięcia wapnia do organizmu, a co za tym idzie – prawidłowej mineralizacji zębów. Szczególnie polecane są tłuste ryby morskie, takie jak sardynki, łosoś czy makrela.
Zastanawialiście się kiedyś, czemu często spotykaną przekąską do wina są żółte sery? Jak się okazuje, ma na to wpływ nie tylko fakt, że produkty te pasują do siebie smakowo. Żółty ser jest bowiem źródłem difosforanów, które wzmacniają szkliwo i chronią je przed niekorzystnym działanie kwasów zawartych m.in. w czerwonym winie. Inne korzystne dla zębów produkty to m.in. brokuły (zawierają koenzym Q10 pozytywnie wpływający na dziąsła), marchew (chrupanie surowej marchewki stymuluje produkcję działającej bakteriobójczo śliny), truskawki (zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego, mają właściwości wybielające) oraz zielona herbata (zawiera w sobie mnóstwo fluoru).
Produkty, które mogą niszczyć zęby
Jeśli chodzi o żywność, która może szkodzić zdrowiu zębów, to zalicza się do nich głównie produkty bogate w cukier. Cukier jest bowiem najważniejszą pożywką dla bytujących w jamie ustnej bakterii wywołujących próchnicę. Jeśli często jemy słodycze, w dodatku zapominamy o higienie, ich pozostałości oblepiają zęby i powodują bardzo szybkie namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów. Oczywiście nie można zapominać, że cukier jest substancją niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu, więc nie można całkowicie wykluczyć go z diety. Na pewno jednak warto zrezygnować ze słodyczy, sztucznie dosładzanych dżemów, płatków śniadaniowych czy napojów – naturalne cukry znaleźć można przecież np. w bogatych w witaminy owocach.
Szkodliwe dla zębów, a konkretniej – dla szkliwa, które chroni zęby przed działaniem bakterii, są także kwasy zawarte m.in. w napojach gazowanych, napojach energetycznych, sokach owocowych czy kwaszonkach. O ile napoje gazowane warto w ogóle wyłączyć z diety (są pełne cukru i konserwantów), o tyle soki owocowe i kwaszona kapusta czy ogórki są jednak ważnym źródłem witamin i składników odżywczych. Dlatego sok pomarańczowy lepiej pić przez słomkę (ograniczy to kontakt kwasów ze szkliwem), a kwaszone warzywa spożywać w postaci, która nie wymaga bardzo długiego gryzienia.