28.09.2018
Statystyki są nieubłagane – z próchnicą borykają się prawie wszyscy Polacy i w naszym kraju zalicza się ona do grupy chorób społecznych. Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z możliwych powikłań próchnicy. Tymczasem choroby tej można uniknąć i nie jest to wcale takie trudne!
Według statystyk ministerstwa zdrowia z 2016 roku, w Polsce z próchnicą boryka się blisko 50% 3-latków, 85% 7-latków, 92% 15-latków i blisko 98% dorosłych Polaków! Aż 40% naszych rodaków po 40. roku życia korzysta już z protez zębowych. To naprawdę zatrważające statystyki, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że próchnica może powodować nie tylko problemy z estetyką uśmiechu czy spożywaniem posiłków. Kolejne badania naukowe donoszą, że nieleczona próchnica zwiększa ryzyko chorób serca, nerek czy niektórych nowotworów. Mało tego – próchnica u kobiety w ciąży może skończyć się przedwczesnym porodem lub niską masą urodzeniową dziecka. Tymczasem próchnicy można zapobiegać i – wbrew stereotypowym opiniom – nie jest to wcale takie trudne.
Po pierwsze – higiena
Myślicie, że przypominanie o regularnym i dokładnym myciu zębów jest przesadzone? Chyba jednak nie, skoro według danych resortu zdrowia z 2014 roku aż 800 tys. Polaków nie ma i nigdy nie miało szczoteczki do zębów! Tymczasem właściwa higiena to podstawa zdrowia jamy ustnej. Warto raz na zawsze zapamiętać: zęby trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) przez 2-3 minuty, z wykorzystaniem pasty do zębów z fluorem oraz odpowiedniej szczoteczki. Szczotkowanie to jednak nie wszystko. Równie ważne jest stosowanie nici dentystycznych, czyszczenie języka oraz płukanie ust odpowiednimi płynami. Uwaga! Należy zadbać o to, by zasad higieny jamy ustnej jak najszybciej nauczyły się dzieci.
Nie taki dentysta straszny…
43% Polaków nie chodzi do dentysty z powodu strachu przed bolesnym leczeniem. No cóż, w tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – naszym pacjentom przypominamy, by zgłaszali się na przeglądy jamy ustnej przynajmniej dwa razy do roku. Powala to wykryć zmiany próchnicowe we wczesnym stadium, szybko i sprawnie je wyleczyć, a także wykonać profesjonalne zabiegi higienizacyjne, takie jak scaling (rozbicie złogów oraz kamienia nazębnego), piaskowanie (usunięcie pozostałości kamienia oraz powierzchownych osadów przy pomocy piaskarki, wypuszczającej pod ciśnieniem specjalny piasek zmieszany z wodą) czy fluoryzacja (czyli nałożenie na zęby preparatów zawierających fluor w określonym stężeniu, który wzmacnia szkliwo i chroni je przed szkodliwym działaniem próchnicotwórczych bakterii).
Należy również uświadomić sobie, że w ostatnich latach stomatologia poczyniła ogromne postępy i możliwe jest leczenie nawet zaawansowanych ubytków próchnicowych bez bólu, a to dzięki nowoczesnym znieczuleniom, którymi dysponujemy oczywiście w klinice Stomatologia Lis. Odpowiednio dobrane środki pozwalają bezpiecznie i bezboleśnie leczyć próchnicę nawet u dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Wizyt u dentysty naprawdę nie trzeba się już bać!