28.09.2018
Niektórzy pacjenci błędnie uważają, że zdjęcie aparatu ortodontycznego kończy leczenie wady zgryzu. Tak naprawdę jednak wówczas rozpoczyna się kolejny etap terapii, czyli tzw. leczenie retencyjne, mające na celu utrwalenie uzyskanych wcześniej efektów.
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem odpowiednich aparatów – w zależności od rodzaju i zaawansowania wady – trwa od 18 do 30 miesięcy. Moment zdjęcia aparatu ortodontycznego nie kończy jednak procesu leczenia. Tkanki w jamie ustnej nadal ulegają bowiem przebudowie, a dodatkowo naturalne siły tworzone przez mięśnie języka czy policzków mogą zniwelować wypracowane rezultaty. Z tego względu u większości pacjentów konieczne jest tzw. leczenie retencyjne, które ma na celu utrwalenie efektów terapii.
Kuracja po zdjęciu aparatu ortodontycznego
Leczenie retencyjne prowadzi się przy użyciu aparatów retencyjnych, zwanych także retainerami. Dzielą się one na stałe oraz czasowe, mogą mieć postać szyn mocowanych do przednich powierzchni zębów lub szyn przyklejanych do zębów od strony języka. W zależności od indywidualnego przypadku, aparaty retencyjne zakłada się na zęby na noc, czasem jednak muszą być użytkowane przez pacjenta w sposób stały. Bywa i tak, że aparat retencyjny trzeba nosić do końca życia – w innym przypadku może dojść do nawrotu wady zgryzu.
Higiena jamy ustnej podczas użytkowania aparatu retencyjnego
W trakcie leczenia retencyjnego, podobnie jak podczas zasadniczego leczenia ortodontycznego, ważne są zarówno regularne wizyty kontrolne u ortodonty, jak i właściwa higiena jamy ustnej. Wszyscy pacjenci kliniki Stomatologia Lis otrzymują szczegółowe wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób powinni w tym czasie dbać o zęby. I tak jeśli użytkowany jest aparat retencyjny stały, jego elementy wymagają szczególnej troski, gdyż w okolicach aparatu mogą gromadzić się resztki pokarmowe i osady. Resztek tych należy pozbywać się poprzez szczotkowanie po każdym posiłku (przydatne bywają specjalne wykałaczki dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe), nie zapominając oczywiście o nitkowaniu zębów oraz stosowaniu płukanek do jamy ustnej.
W przypadku zdejmowanego aparatu retencyjnego można, a nawet powinno się spożywać posiłki po jego zdjęciu. W innym przypadku możliwe są podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej. Oprócz standardowej higieny jamy ustnej, należy też oczywiście dbać o czystość samego aparatu – po wyjęciu z jamy ustnej należy umyć go pod strumieniem ciepłej wody, oczyścić przy pomocy osobnej szczoteczki, a także z wykorzystaniem specjalnych środków do mycia protez zębowych. W czasie przerw w noszeniu aparat przechowujemy w specjalnym pojemniku, koniecznie z otworem, przez które do środka dostaje się powietrze. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii czy grzybów na powierzchni aparatu.