28.09.2018
Codzienna higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów – w jej skład powinno wchodzi stosowanie nici dentystycznych i płukanek do ust, a także regularne oczyszczanie języka. Nie bez znaczenia jest wielkość i rodzaj szczoteczki, skład pasty do zębów, a nawet technika szczotkowania.
Zacznijmy od przypomnienia podstawowych zasad higieny jamy ustnej, które wpajać trzeba dzieciom już od ich najmłodszych lat. A więc zęby trzeba myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, przez około dwie-trzy minuty. Oprócz szczotkowania, pamiętać należy o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, które pozwalają oczyścić przestrzenie międzyzębowe, płynów do płukania ust, które eliminują bytujące w jamie ustnej szkodliwe drobnoustroje, a także systematycznym czyszczeniu języka, który nieoczyszczony bywa siedliskiem dla próchnicotwórczych bakterii.
Jak szczoteczka, jaka pasta?
Ważnym aspektem w codziennej higienie jamy ustnej jest wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty. Jeśli chodzi o szczoteczkę, powinna być ona dopasowana do wieku oraz ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. I tak np. szczoteczka dla dzieci powinna charakteryzować się odpowiednio mniejszą główką, którą będzie łatwiej manipulować w buzi dziecka. Osoby z nadwrażliwością zębów czy tuż po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej mogą wybrać do higieny szczoteczki z bardzo miękkim włosiem, które nie spowoduje dodatkowych podrażnień. Specjalne szczoteczki jednopęczkowe czy międzyzębowe przeznaczone są natomiast m.in. dla osób noszących aparaty ortodontyczne.
W przypadku pasty do zębów liczy się nie ładne opakowanie czy nazwa producenta, a jej skład. Najważniejsza jest oczywiści obecność fluoru lub jest związków (w postaci fluorku sodu, fluorku cyny lub aminofluorku), wzmacniających szkliwo przed szkodliwym działanie bakterii. W pastach do zębów dostępnych na polskim rynku dopuszczalne stężenie fluoru wynosi 1500 ppm. Oprócz tego, pasta do zębów powinna zawierać substancje ścierne i polerujące (np. wodorotlenek wapnia, węglan wapnia, tlenek krzemu) oraz substancje pieniące (np. anionowy laurosiarczan sodu). Inne spotykane w pastach substancje to antybakteryjny triklosan czy wyciągi z ziół (szałwia, rumianek, aloes).
Ważna technika szczotkowania
Oprócz pasty i szczoteczki, ważna jest także technika szczotkowania – dobór tej odpowiedniej jest zależny m.in. od wieku osoby czy stanu zdrowia jej jamy ustnej. I tak np. dla dzieci czy osób starszych z ograniczonymi możliwościami manualnymi wskazana jest najprostsza technika okrężna. Pacjentom z chorobami przyzębia, takimi jak zapalenie dziąseł czy paradontoza, poleca się metodę obrotowo-wymiatającą. Skuteczna w usuwaniu nadmiaru płytki nazębnej zlokalizowanej w kieszonkach dziąsłowych jest z kolei metoda wibrująca.
O pomoc w doborze najlepszej szczoteczki i pasty do zębów, a także naukę prawidłowego szczotkowania zawsze warto poprosić dentystę – zapraszamy na profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej do kliniki Stomatologia Lis w Warszawie!