15.10.2018
Zdrowe, równe, idealnie białe zęby to marzenie każdego. Niestety, fakty są takie, że próchnica jest jedną z najbardziej powszechnych chorób w Polsce, a zęby są także nieustannie narażone na rozmaite przebarwienia. Sprawdzamy, jakie są fakty i mity dotyczące czynników, które mogą to powodować.
Na początek warto uświadomić sobie, że niewiele osób może pochwalić naturalnymi śnieżnobiałymi zębami. Na ich kolor mają bowiem wpływ m.in. czynniki genetyczne – jeśli rodzice mają żółtawy odcień zębiny (to ona odpowiada za kolor zębów), to trudno spodziewać się, by dziecko olśniewało białym uśmiechem. Jeśli jednak zęby są zdrowe (mają wyleczone zmiany próchnicowe czy choroby błon śluzowych), a pacjent dba o higienę jamy ustnej, w takich sytuacjach pomocne okazują się zabiegi wybielające, które pozwalają bezpiecznie i skutecznie wybielić zęby nawet o kilka odcieni. Oczywiście znaleźć je można w ofercie naszej kliniki Stomatologia Lis.
Należy też pamiętać, że niekiedy zmiana koloru zębów spowodowana jest po prostu starzeniem organizmu. Zęby wraz z upływem czasu stają się ciemniejsze, co wynika z naturalnych procesów postępującej mineralizacji szkliwa.
Przyczyny przebarwień zębów
Wróćmy jednak do przyczyn przebarwień zębów. Ogólnie, dzieli się je na egzogenne (zewnętrzne) oraz endogenne (wewnętrze). I tak do zewnętrznych przyczyn przebarwień zębów zalicza się np. ich niewłaściwa higiena. Jeśli zęby nie są prawidłowo i wystarczająco często szczotkowane, gromadzi się na nich osad nazębny, który następnie przekształca się w płytkę oraz kamień nazębny. Ma on nieestetyczny żółty, czasem nawet brunatny kolor i zaburza estetykę uśmiechu (oczywiście jest także poważnym zagrożeniem dla zdrowia zębów). Za przebarwienia odpowiadają także niektóre produkty spożywcze – kawa, herbata, czerwone i białe wino, niektóre soki owocowe, zwłaszcza spożywane w dość dużych ilościach. Żółknięcie zębów powoduje także palenie tytoniu. W takich sytuacjach pomoże przestrzeganie zasad higieny oraz profesjonalna higienizacja, w skład której wchodzi m.in. skaling oraz piaskowanie.
Nieco trudniejsze jest wybielanie zębów przebarwionych z powodu czynników endogennych. Poważne przebarwienia zębów może powodować przyjmowanie niektórych pierwiastków (np. żelaza) oraz leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin). Czasami przebarwienia zębów są także efektem chorób ogólnoustrojowych – zarówno nabytych, jak i wrodzonych. I tak wrodzona porfiria przebarwia zęby nawet do koloru ciemnobrązowego. Chorzy na alkaptonurię często borykają się z przebarwieniami w odcieniu niebieskim. Dość rzadka choroba zwana hiperbilirubinemią jest przyczyną zielonkawych zabarwień zębów. Czasami przebarwienia zębów są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, np. z nadczynnością tarczycy wiąże się występowanie niebieskawych przebarwień zębów.
W takich przypadkach koniecznie jest oczywiście leczenie, a przynajmniej ustabilizowanie choroby nadrzędnej. Później warto zgłosić się do stomatologa, by zajął się przywróceniem estetyki uśmiechu. Współczesna stomatologia zna wiele skutecznych metod wybielania, które pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów u znacznej większości pacjentów!