28.09.2018
Podczas jedzenia twardej żywności lub szczotkowania zębów zauważasz u siebie krwawiące dziąsła? Lepiej tego nie lekceważyć – krwawienie może być objawem schorzeń przyzębia, włącznie z paradontozą. Należy wówczas koniecznie skonsultować się ze stomatologiem.
Krwawiące dziąsła mogą być objawem anemii, zaburzeń krzepnięcia, mogą towarzyszyć cukrzycy, być spowodowane niedoborem witamin (zwłaszcza C i K) lub przyjmowaniem niektórych leków, np. na nadciśnienie czy sterydów. To jednak dość rzadko występujące przypadki. Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest po prostu nieprawidłowa higiena jamy ustnej i będące tego efektem choroby przyzębia.
Krwawienie dziąseł – pierwszy objaw chorób przyzębia
Nieregularna i niedokładna higiena jamy ustnej sprawia, że na zębach osadzają się bakterie tworzące najpierw płytkę, a później kamień nazębny. Jego obecność powoduje natomiast rozwój stanu zapalnego dziąseł – w początkowym stadium może objawiać się on bólem i obrzękiem dziąseł, a także ich krwawieniem. Nieleczone stany zapalne przekształcają się natomiast w paradontozę, czyli chorobę prowadzącą do recesji dziąseł, rozchwiania zębów w jamie ustnej, a w bardzo zaawansowanych stadiach – ich przedwczesnej utraty.
Krwawiące dziąsła – podstawowe zasady higieny
Wczesne objawy zapaleń przyzębia w postaci krwawienia dziąseł czy ich opuchlizny można wyeliminować już poprzez prawidłową higienę jamy ustnej.
Oczywiście należy również udać się do stomatologa, który wyleczy ubytki próchnicowe, a także usunie osad i kamień z powierzchni zębów. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej dwa razy do roku.
Leczenie paradontozy zaawansowanej
W Klinice Stomatologia Lis zajmujemy się również leczeniem paradontozy zaawansowanej, manifestującej się np. obecnością patologicznych kieszonek dziąsłowych, w których gromadzi się kamień czy rozchwianiem zębów. W takich przypadkach wskazany jest już kiretaż, kuracja antybiotykowa czy zastosowanie szyn stabilizujących rozchwiane zęby. Kierujemy się zasadą, że w przypadku nawet bardzo zaawansowanej paradontozy warto walczyć o zachowanie każdego zęba pacjenta – zarówno ze względu na zdrowie pacjenta, jak również możliwość wykonania nowoczesnych koron, mostów czy protez.